Print page

Distinguished Alumni

  December 2016
Twanna “T-Fay” Dewdney
Business/Service to the Community
May 2016
Christine Stephens Samuel
Service to the Community
December 2015
Chris Nelson
Law Enforcement
May 2015
Thomas Brooks
Wildlife Artist
December 2014
Fred J. Bohde
Citrus
May 2014
Catherine L. Combee
Business and Law
December 2013
Robert R. “Bobby” Green
Business
May 2013
Steve Hogan
Business
December 2012
Greg Littleton
Banking
May 2012
LeDawn Gibson
Athletics and Education
December 2011
Rita S. Smith
Service to the Community
May 2011
Ron Garl
Golf Course Architect
December 2010
George A. Kalogridis
Business
May 2010
Marc Durso
Theatre
December 2009
Elizabeth A. Stewart
Author and Attorney
May 2009
Ellen Sly Masters
Law
December 2008
Denise Grimsley
Nursing and Public Service
May 2008
David Cash
Public Service
December 2007
Wayne M. Durden
Service to the Community
May 2007
W.R. “Sandy” Fortin
Business
December 2006
Teresa Martinez
Service to the Community
May 2006
Thomas D. Jordan
Cancer Drug Development
December 2005
Myrtice P. Young
Business and Community Service
May 2005
Derek F. Menchan
Arts and Music
December 2004
Cindy Price
Business and Community Service
May 2004
Howard Wiggs
Service to the Community
December 2003
Bryan Paul
Service to the Community
May 2003
Grady Judd
Law Enforcement
December 2002
Mark Jaroszeski
Medicine
May 2002
Anthony R. James
Business
December 2001
J. David Langford
Law
May 2001
Mark R. Irby
Business
December 2000
Robert E. Dodd
Banking
May 2000
Frank R. Satchel, Jr.
Education
December 1999
Victor Shumate
Business
May 1999
Stephen C. Saterbo
Business
December 1998
Tom Campana
Business
May 1998
Bob E. Gernert, Jr.
Service to the Community
December 1997
Don E. Ingram
Service to Community
May 1997
David Dershimer
Service to Community
December 1996
Shirley Barfield
Banking
May 1996
Barbara Harrison
Nursing
December 1995
Dr. Kevin Henne
Optometry
May 1995
Cathy Durrance Blair
Education
December 1994
Michael E. Raiden
Law
May 1994
H. A. “Skip” Church
Business
December 1993
Gow B. Fields
Business
May 1993
Bernie L. Little, Jr.
Business
December 1992
Ernest S. Pinner
Banking
May 1992
Judge Ronald Herring
Law
December 1991
Tom Wheeler
Law Enforcement
May 1991
Kenneth P. Baker*
Law Enforcement
December 1990
Bane Cheek*
Education
May 1990
Rep. Tom Mims
Elected Official
December 1989
Dr. Roderick L. Hall
Psychology
May 1989
R. Carl Cheatham
Government
December 1988
Dr. Gary B. Schemmer
Medicine
May 1988
Kathy Fountain
Media Journalism
December 1987
Robert S. Smith *
Public Service
May 1987
Charles E. Brown
Public Service
December 1986
Sally Blalock
Business
May 1986
Jeanne Dillard Kalogridis
Literature/Education
December 1985
Ernie Caldwell *
Public Service
May 1985
Lt. Col. Jesse L. Brokenburr
Military
December 1984
Mary L. Baxter*
Education
May 1984
Lawrence W. Crow, Jr.
Law Enforcement
December 1983
Ronald Thompkins
Business
May 1983
Jerry Hill
Law
 * Deceased